آثار منفی شیوع ویروس کرونا بر پیکره ی اقتصاد

آثار منفی شیوع ویروس کرونا بر پیکره ی اقتصاد

👈🏼 آثار منفی شیوع ویروس کرونا بر پیکره ی اقتصاد
✍🏼 دکتر صادق شیبانی
رئیس دیده بان توسعه کارآفرینی آسیا
🔹یکی از مهمترین آثار ویروس کرونا که در کنار حوزه اقتصادی، حوزه های اجتماعی و فرهنگی را هم درگیر می کند بیکاری است،که در نتیجه کاهش رفاه معیشتی و اقتصادی در این دوران به شدت خودنمایی خواهد کرد.
🔹با توجه به تاکید مسئولین ستاد ملی مدیریت کرونا این ویروس منحوس تا اواخر سال در کشور خواهد ماند که امکان ادامه حضور آن نیز وجود دارد. به نظر می رسد تا زمانی که به نقطه قابل قبولی از کنترل این ویروس برسیم چند ماهی از سال ۹۹ را از دست خواهیم داد، بدین معنی که فعالیت های تولیدی و توزیعی منقبض خواهد شد.
🔹لذا بایستی تهدید ها و راه های مقابله با آنها بررسی شود تا وضعیت اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور کمتر دچار آسیب گردد.
⬅در ادامه به برخی تهدیدها و راههای مقابله اشاره می گردد.
🔹با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از تولید در کشور، متأثر از واردات مواد اولیه است و در این شرایط کرونایی واردات میسر نیست لذا تولید دچار آسیب فراوان خواهد شد.
🔹با توجه به اینکه بخشی از تولیدات کشور در حوزه صادرات نفتی و غیر نفتی قرار دارد و این هم به مقدار زیادی کاهش یافته، لذا درآمد ارزی و خارجی کشور شدیداً کاهش می یابد.
🔹باتوجه به قانون عرضه و تقاضا و لزوم تعادل میان این دو، به دلیل شرایط کنونی در صورت ادامه دار شدن این شرایط پیش بینی می گردد با کمبود عمیق در بخش عرضه مواجه شویم و در مقابل با مازاد تقاضا مواجه شویم، چرا که نیازهای مردم تقریبا ثابت است ولی به دلیل تمهیدات حوزه سلامت بسیاری از صنایع، تولیدات و عرضه کنندگان تعطیل شده اند یا اینکه با مقیاس و ظرفیت کمتری فعالیت می نمایند، که این موضوع قانون عرضه و تقاضا را دچار عدم تعادل می نماید.
🔹در نتیجه طبیعی است که به قیمت ها فشار زیادی وارد می گردد و تورم خاصی در سال جاری خود نمایی کند.
🔹نکته قابل توجهی دیگر این است که با توجه به ممنوعیت و محدودیت های صادرات و واردات اگر نتوانیم صادرات را به میزان دوران قبل از کرونا در بیاوریم قطعا با بحران ارزی مواجه خواهیم شد و چون بانک مرکزی در استفاده از ابزارهای کنترلی متعادل سازی ارز دارای محدودیت است و تنها راه پیش روی بانک مرکزی تزریق ارز از محل ذخایر ارزی کشور است،حال اگر صندوق ذخیره ارزی ورودی مالی نداشته باشد این تزریق به صورت مسکن موقت عمل خواهد کرد،طولی نخواهد کشید، بحران کمبود شدید ارز یک دفعه اقتصاد را به ورطه ورشکستگی بکشاند.
🔹در جهت عمل به منويات مقام معظم رهبری در موضوع جهش تولید توصیه می شود دولت در اولین فرصت موانع صادرات را تا حد امکان به صورت ویژه حذف کند با استراتژی رفع موانع صادراتی ضمن ورود ارز به کشور و تعادل بخشی به بازار ارز ،گام مهم و موثری را در جهت حمایت از تولید و اقتصاد بر می دارد و از کاهش شدید ارزش پول ملی در مقابل ارزهای خارجی جلوگیری می نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *